Był taki czas tej wiosny, kiedy po długiej suszy zimowej spadł śnieg w marcu. Wygrzebałam się spod pierzyny i nastawiłam kiełki. Parę dni później w nocy już je wcinałam – mimo, że były tycie. No cóż, ciało nie sługa.

Od tamtego czasu wykiełkowało mi trochę rzeczy, zatem się dzielę.

Duża Fasola Mung

Duża Fasola Mung

 

 

Z kupnych w sklepie, zwykłych nasion te rzeczy kiełkują bez problemu:

nasiona moja subiektywna ocena opis
Chia ⭐⭐⭐ Chrupka, wygląda jak rzeżucha ale nie ma mocy. Liście mają fajne usta 😀 Super łatwa w kiełkowaniu i ślicznie wygląda na stole wielkanocnym.
Soczewica Czarna, Czerwona i Zielona ⭐⭐⭐ Trzeba mieć naprawdę starą soczewicę i się postarać, żeby się te kiełki nie udały. W smaku nic specjalnego ale chrupie i jest zielone więc why not?
Fasola Mung ⭐⭐⭐ Sukces kiełkowy gwarantowany w 100% – może bez jakiegoś ciekawego smaku, no ale jest to klasyka kiełkowania więc nie ma wymówek.

UWAGA! Można użyć jako makaron – pod koniec gotowania wrzuć do sosu, wyłącz grzanie, pomieszaj. Albo wrzuć wprost do bardzo gorącej zupy – mniam 🙂

Fasola Czerwona, Biała Większa fasola ma małe chęci, żeby wykiełkować. Byćmoże miałam zbyt stare nasiona (kupione w Kuchnie Świata).
Kukurydza ⭐⭐⭐⭐⭐ Jest zajebista – młody listek kukurydzy w gębie to jest cała symfonia różnych smaków jeden wjeżdżający po drugim – na początku zaczyna się spokojnie ale chwila i BUM! To jest jak jakaś lawina (albo ja jestem totalnie odwitaminizowana). Na koniec przychodzi jak wisienka na torcie słodycz i się ciągnie, i ciągnie. Niebo!
Jęczmień  ⭐⭐⭐⭐ Przepyszny – jak to jęczmień, podobne wrażenia do kukurydzy jednak trochę słabsze.
Orkisz  ⭐⭐⭐ Całkiem dobry.
Ryż Czarny (w otoczce)  ⭐ Ryż sklepowy też mi wykiełkował. Alleluja! Jednak wykiełkował tylko czarny – bo miał otoczkę. Najeść to się tym człowiek nie naje. Byćmoże powinnam utrzymywać inna temperaturę albo rzadziej zmieniać wodę, to by lepiej rósł? Innym razem.
Ryż Czerwony (bez otoczki) FAIL Myślałam, że czerwony ryż też wykiełkuje – niestety, otoczki nie miał. Co za zdrada 🙁 Ogólnie wyglądał jak farbowany i się w wodzie po jakimś czasie rozpadł.
Sezam  FAIL Sezam mi nie chciał wykiełkować a dopiero kupiłam nasiona! Powinny być świeże 🙁 (kupione w Organic Farma Zdrowia)
Ostropest  ⭐⭐⭐⭐ Przepyszny – chrupki, bez smaku ostropestu ale ma coś w sobie i nie można się od niego odkleić. Robię trzecią porcję.
Soczewice i kukurydza

Soczewice i kukurydza

Mały ostropest

Mały ostropest

Ekonomia przedsięwzięcia

Za garść kiełków BIO na Bazarze Smakoszy zapłacisz krocie, 8zł na pewno.

Powiedzmy, że pół kilo nasion Fasoli Mung BIO kosztuje 10zł. Do kiełkowania całego słoika jak na zdjęciu potrzebujesz ze 3 łyżki. To możesz takich słoików wykiełkować, czy ja wiem, może z 30. Może więcej nawet. Powiedzmy, że koszt nasion do wykiełkowania to 10 zł/30 porcji = 0.33 zł za cały słój nowego życia pod własnym dachem i dumę stworzenia ❤

W każdym razie są to grosze.

Stara Chia dała plon - śmiem twierdzić, że była super jakości a data ważności była za krótka

Stara Chia dała plon – śmiem twierdzić, że była super jakości a data ważności była za krótka

Jak przedłużyć życie kiełków

Po jakimś czasie niestety kiełki znikają – jak obuchem w twarz!

Jak to się stało?! 😱

I trzeba nastawić nowe. A to trwa, no powiedzmy jakiś tydzień. Żeby nie cierpieć wystarczy obskubywać liście gotowych kiełków nie ucinając całej łodygi. Z fasoli mung bierzesz jeden tylko liść z każdej łodygi i je dajesz do sałatki. Innym razem rwiesz drugi.

No ale trzeba lubić się tak bawić – bo szybciej i tak wyrosną nowe 🙂

Leśne kiełków sprawki

Leśne kiełków sprawki – soczewica i kukurydza

Jak kiełkować?

To już profesjonalnie opisane jest tu.

Ja tam się nie rozdrabniam i nie zakładam gazy – przelewam przez czystą rękę. Aczkolwiek gaza jest wygodna – jak już się ją założy.

Ryż czarny kiełkuje

Ryż czarny kiełkuje, czerwony nie

Czego nie kiełkować do bezpośredniego zjedzenia

Są takie rośliny, których kiełków się nie je. Jedzenie kiełków pomidorów lub kiełków ziemniaków może się skończyć źle. Te rośliny są trujące. Je się tylko ich „plony” – owoce / bulwy.

Wykiełkowane pyry gotowe do sadzenia

Kiełków ziemniaków nie jedz 💀

Dlaczego kiełki nie kiełkują

Główne powody:

  • nasiona są stare – już te z zeszłego roku mogą mieć problem
  • nasiona były przechowywane nawet w lekkiej wilgoci i kiełkowały zimą – tych kiełków nie widać, są malutkie, w każdym razie roślinka drugi raz nie ruszy
  • nie mają ciepło kiedy kiełkują – a muszą mieć ciepło, muszą myśleć, że gdzieś tam żarzy się słońce. Natomiast wcale nie potrzebują słońca czyli światła – chyba, że już są bardzo duże.
  • nasiona mogą też być napromieniowane – dużo rzeczy się promieniuje i są to raczej gotowe warzywa, np. cebula, ziemniaki lub czosnek (o czosnku z Chin chyba każdy słyszał). Jest to zwykła metoda konserwowania żywności uznana w UE – opóźnia ona po prostu procesy kiełkowania, dlatego mimo odpowiedniej temperatury cebula nie wykiełkuje.

Są też GMO. Z przeszłości, kiedy się tym interesowałam kojarzę, że kolejne pokolenie roślin GMO nie mogło rosnąć samo z siebie. Metoda tworzenia nasion GMO, które faktycznie kiełkują to było ostrzeliwanie całkiem normalnych nasion jonami srebra z doczepionymi genami. Były i inne metody ale czy takie nasiona powinny kiełkować to nie kojarzę. Te ostrzeliwane pamiętam, że nie.

Te np. nie chciały wykiełkować – były z zeszłego roku:

Burak nie miał ochoty wykiełkować

Burak mówi „too late, sorry”

 

 

Smacznego!