Vinaigrette to aromatyczny sos do sałatki. Ten z przepisu jest niesamowity bo nadaje się do robienia super wzorków na talerzu lub bomb vinaigrettowych. Rozpływa się w ustach i można go dziubać samego bo smakuje jak deser! Mmmniam! Jego sekret to sposób robienia i składniki, które powodują, że bardzo mocno się on zagęszcza.

Przepis zajmie Ci 5 minut jeśli zrobisz go tak jak jest to opisane: w odpowiedniej butelce lub słoiku, blenderem. Jeśli zrobisz go tradycyjnie w misce nic się nie stanie, smak będzie ten sam 🙂 Jednak gęstość nie jest gwarantowana.

Magiczna receptura

Składniki Kroki
Ogólna proporcja kwaśnych składników do oleju w tym vinaigrecie to 1 : 4. 
 • 3 ł octu balsamicznego
 • 1 ł musztardy rosyjskiej
 • 1 ł tartego chrzanu
 • ½ ł soli himalajskiej
 • dużo świeżo mielonego pieprzu
Kwaśna baza: Do butelki, lub słoika, rozmiaru Twojej końcówki blendującej wrzuć wszystkie składniki i je połącz solidnym pulsem blendera.

Rozmiar końcówki i słoika jest ważny – musi być dobrze dopasowany. Ja używam końcówki do spieniania oraz butelki lekko szerszej od końcówki:

 

Do szerokiej końcówki blendującej wybierz podobnie dopasowany słoik.

 • dodaj raz tyle oliwy ile wyszło bazy
Vinaigrette: Zmieszaj mocnym pulsem wszystkie składniki (około 10 sekund) aż masa zrobi się bardzo gęsta.
 • dodaj 2 razy tyle oliwy ile wyszło bazy na początku
Zmieszaj długim pulsem wszystkie składniki (10-20 sekund) aż masa zrobi się bardzo gęsta.
 • 2 ząbki czosnku
2 duże ząbki czosnku zgnieć w prasce prosto do Twojego naczynia z vinaigrettem. Długim pulsem połącz wszystko aż masa będzie sztywna. Obróć butelkę do góry nogami – jeśli vinaigrette „stoi” to jest gotowy. Jeśli nie, blenduj dalej, aż konsystencja będzie sztywna.
Spróbuj swój vinaigrette – czy jest pyszny? Jeśli nie: przeczytaj ostatni akapit 🙂

Nakładaj bomby na górę sałatki małą łyżeczką, lub dwoma by było łatwiej je zdjąć. A jeśli możesz użyj cienkiej końcówki by porobić fajne wzorki 🙂 Np. sałatkowe spaghetti lub inne ucieszne kształta. 

A jeśli ruszasz w drogę to zakręć butelkę lub słoik i wio!

 • Porcje: na 1 dużą sałatkę
 • Zdrowie: 8/10 (ktoś mógłby się doczepić do kwasu lub kalorii olejowych 🙂 jednak trzeba pamiętać, że składniki są pierwsza klasa!)
 • Trudność: łatwa
 • Czas: 5 minut
 • Przechowywanie: 1 tydzień w lodówce, może można dłużej ale nigdy tyle vinaigrette u mnie nie wytrzymał 🙂

 

Bomba vinaigrettowa i szczypiorek

Bomba vinaigrettowa i szczypiorek

Skąd ocet

Dobry ocet do tego vinaigretta to po prostu ocet odparowany, przez co zagęszczony. Nie jest on wtedy wodnity i jest bardzo zdrowy. Odparowanie zwykle trwa kilka lat, masa octu się zmniejsza wobec czego jest on dużo droższy, jednak smak jest nie zapomniany i właściwości unikalne. We Włoszech babcie radzą na ból gardła popijać taki ocet.

Dobry ocet można kupić w Pestce we Wrocławiu, np. taki. Wcale nie kosztuje on 7 dyszek – jeśli przejdziesz się osobiście kupisz ocet w małej butelce za kilkanaście złotych. Ta buteleczka starczy Ci na pół roku vinaigrettów!

Jeśli zapukasz do zwykłego sklepu zwróć uwagę, żeby ocet nie miał sztucznych zagęszczaczy albo dodatków kolorystycznych czy konserwantów. Ocet sam w sobie się nie psuje, wcale nie potrzebuje konserwantów.

Będzie wpis o domowym robieniu octu to się sami przekonacie jaki to cud natury 🙂

Jak uratować vinaigretta w 4 krokach?

 1. Jeśli Twój vinaigrette jest nie dobry bo przebija ostra oliwa to znaczy, że Twój ocet był za słaby. Możesz to naprawić dodając jeszcze czegoś kwaśnego lecz niezbyt rozwodnionego, np. musztardy lub chrzanu, ostatecznie octu. Nie gwarantuje to sztywnej konsystencji ale naprawi smak.
 2. Jeśli Twój vinaigrette dalej jest nie dobry a nie czujesz, że jest słony możesz dodać 1/2 ł soli. W samej sałatce i tak nie będziesz jej dodawał zatem śmiało. Zwykle to załatwia problem. Spróbuj i jeśli jest już dobry to świetnie 🙂 Dalsze kroki nie są potrzebne. 
 3. Jeśli Twój vinaigrette jest z kolei za kwaśny dodaj trochę oleju, dobrze zmieszaj silnym pulsem, spróbuj. Jeśli dalej jest za kwaśny powtórz ten krok.
 4. Jeśli to nie pomoże dodaj 1/2 ł cukru, syropu klonowego lub miodu. To już na pewno uratuje Twojego vinaigretta!

 

I jak wyszło? Kto spróbuje zrobić bombę? 🙂

Buzia!